Még nem tudunk mindent a kutyák szaglásáról
A helyszín viszont annál inkább: azok a kutyák, melyek laborban végezték el a kutatásban alkalmazott tesztet (cserépsor alá rejtett jutalomfalatot kellett kiszagolniuk, majd jelezniük), jobban teljesítettek, mint, amelyek a szabadban. Ez azt jelenti, hogy a kinti helyszín ingerei inkább befolyásolják a szaglási feladatokban nyújtott teljesítményt.
Mint ismert, a kutyák szaglóképességét különféle célokra használják fel a vadászattól a betegségek felismeréséig, ezért egyre több kutatás foglalkozik azzal, hogy mely tényezők befolyásolják a teljesítményt. „Az ilyen feladatok speciális kiképzést igényelnek, viszont a képzett keresőkutyákkal végzett kutatások eredményei nem általánosíthatók az egész fajra” – magyarázta Salamon Attila, az ELTE szaglás kutatócsoportjának kutatója. A kutatók a vizsgálat során több mint négyszáz képzetlen, különböző fajtájú kutya szaglási teljesítményét vizsgálták.
A vizsgálat során már farkasok esetében is sikeresen használt tesztet alkalmazták, amelyben a kutyáknak egy cserépsor alatt elrejtett jutalomfalatot kellett megtalálniuk. Az eredményekből kiderült, hogy az általános feltételezésekkel ellentétben a hőmérséklet (0-25 Celsius-fok között) és a páratartalom (18-90 százalék között) nem befolyásolta a kutyák teljesítményét. Azonban a teszt helyszíne fontos tényezőnek bizonyult. Azok a kutyák, amelyek laborban végezték a tesztet, jobban teljesítettek, mint, amelyek viszonylag zavarásmentes helyen a szabadban. Ez arra utal, hogy a kinti helyszín ingerei inkább befolyásolják a szaglási feladatokban nyújtott teljesítményt.
A DogmoVet Állatorvosi Rendelő és Állatpatika szeretettel várja megkeresését a 1134 Budapest, Szabolcs u. 23-25. alatt. Rendelőnk vasárnap is nyitva tart, naprakész orvosaink – a beavatkozások mellett – professzionális szaktanácsadást is nyújtanak. Ne feledje, a DogmoPharm Állatpatika és Webáruházban több mint 3000 termék megtalálható! Bővebb információ: www.dogmovet.hu és www.dogmopharm.hu.
Forrás: sokszinuvidek.hu